Стань кобзарем

Кобзар - український народний співець і музикант, виконавець вокальної імпровізації. Кобзарі були творцями, хранителями і передавачами епічної традиції у формі історичних пісень, дум, релігійних піснеспівів, моралізаторських пісень, а також казок та переказів, які супроводжували грою на кобзі, лірі або бандурі. Детальнiше

 

Значення кобзарів для українського народу можна порівняти зі значенням поетів у давній Греції, арабських поетів для Арабії або степових співців-акинів для Середньої Азії, Монголії і Казахстану. Роль кобзарів як народних співців, поетів і музик надзвичайно важлива для розвитку людства, особливо в дописьмову епоху. Адже саме вони зберігали і передавали наступним поколінням у найдоступнішій формі, яка легко запам”ятовується, - пісень-оповідок, - безцінні знання про минуле і світогляд предків. У творчості кобзарі утверджували дух українського народу, побут, основи християнської моралі.

У 1930-их роках була розгорнута кампанія боротьби проти українського націоналізму. Багато кобзарів були заарештовані та й зникли без сліду. Є відомості про те, що було скликано З'їзд кобзарів, після якого всіх його учасників знищили. Наприкінці XX ст. Київський кобзарський цех почав відроджувати традиції кобзарства.

Микола Гоголь вважав кобзарів охоронцями бойової слави України, талановитими поетами та літописцями. Безіменні народні співці передавали з покоління в покоління своє мистецтво, яке виховувало в народу патріотизм, почуття національної гордості, високу духовність. Недаремно Тарас Шевченко, який зізнавався, що як поет зростав на думах та піснях кобзарських, з поваги до цих народних співців назвав збірник своїх творів «Кобзар», а в повісті «Прогулка с удовольствием и не без морали» зауважив, що коли б грецький сліпець Гомер воскрес і послухав хоч одну думу у виконанні кобзаря, «то розбив би на тріски свій козуб, званий лірою, і пішов би міхоношею до самого бідного нашого лірника».

Кажуть, що історія не терпить умовного способу. Але все ж, якщо допустити, що не було гонінь радянських часів, не було трагічних подій у Харкові, яким би стало це соціальне явище в наші дні ? Політична партія, потужний громадський рух, рада старійшин при Верховній Раді ? В одному можна бути впевненим – кобзарі були, є і будуть активними громадянами своєї країни, які щиро люблять Україну її спадщину і культуру і готові робити все, щоб наша Батьківщина розвивалася, а народ були щасливий.

Проект нашого порталу «Стань кобзарем» - зручний інструмент для того, щоб проявити активну громадянську позицію на ділі. Відштовхуючись від шевченківської тематики, ви можете розміщувати на нашій інтерактивній карті всіляку цікаву інформацію. Це і місця розташування пам'яток і музеїв Шевченка, закладів та установ, названих на його честь.

У вас є також можливість прокладати маршрути, пов'язані з Кобзарем і його творчістю, розповідати про заходи культурного та громадського спрямування, пов'язані з Шевченком: зустрічі культурних спільнот, представників діаспори, концерти, урочисті державні заходи, Шевченківські читання.

Навіть якщо ви, сидячи на перилах оглядового майданчика і звісивши ноги з Тарасової гори, написали вірші або зробили гарну фотографію, ідіть до нас з вашим позитивом. Станьте кобзарем!

Пропонуємо не обмежуватися темою Шевченка.

Ви хочете подякувати за відреставровану будівлю театру або побудовану дорогу чи навпаки - звернути увагу влади на якусь проблему, станьте кобзарем: публікуйте інформацію, фотографії, ін. мультимедіа, посилання на нашій інтерактивній карті.

Робіть наш світ кращим і справедливішим!

Щоб отримати доступ до нашої інтерактивної карти, скористайтесь зворотнім зв'язком.