Публікації

Хата на Пріорці

На мальовничій околиці Києва, Пріорці, по вулиці Вишгородській, 5, серед сучасних забудов стоїть біла тинькована хата з дерев'яними віконницями, що вабить до себе затишком минулої доби. Сьогодні вона здається нам незвичайною, а в середині ХІХ ст. така будівля була типовою для київського передмістя. Доля хатини, як і подібних сусідніх, могла б завершитися в 60-х роках ХХ ст., якби її не освятив своєю присутністю Тарас Шевченко в серпні 1859-го року...

Зі світлою надією їхав змучений поет після десятирічного заслання в Україну, сподіваючись збудувати власну хатину над Дніпром. Та за кожним кроком поета стежили царські дозорці, які все зробили для того, щоб розбити Шевченкові мрії. Вони заарештували його після обміру ним землі під омріяну оселю на мальовничій канівській горі. Великим потрясінням стало для Тараса Шевченка несподіване позбавлення волі в рідному краї. До Києва його було приведено під конвоєм. І хоч київський генерал-губернатор дав розпорядження звільнити Тараса Григоровича з-під арешту, однак одночасно наказав йому покинути Україну. Відсутність у поета грошей на дорогу до Петербурга змусила його на деякий час затриматися у Києві. На його душі було печально і тяжко від усвідомлення необхідності покинути батьківщину. 

Востаннє перебуваючи в Україні в "золотоглавому, садами повитому і тополями увінчаному" Києві, Тарас Григорович побажав зупинитися на околиці міста. З центру пройшов пішки весь Поділ, доки не опинився на Пріорці: "Йшов та йшов - бачу хатина стоїть, не то панська, не то мужича, біла-біла, наче сметана, та ще й садочком обросла, а на дворі розвішані дитячі сороченята та й рукавчатами махають, ніби кличуть мене до себе..." Тут поет і зупинився. Усе життя господиня цієї оселі Варвара Пашковська пишалася тим, що у неї квартирував сам Тарас Шевченко. Останній київський притулок Шевченка став для його сирітської душі розрадою та справжньою домівкою, а прості люди, з якими він встиг заприятелювати - сім'єю. Два тижні Шевченко насолоджувався привітністю місцевих жителів, навколишнім садом, українською піснею, пріорчанською дітворою. А влаштоване дивакуватим квартирантом свято ласощів для своїх маленьких друзів увійшло до найсвітліших місцевих легенд. Кобзаря на Пріорці звали просто - "дядько Тарас". Зі сльозами його проводжали до Петербурга та згадували потім усе життя цю щасливу зустріч, передаючи своїм дітям світлі спогади про українського генія, як про безмежно добру, щиру, сердечну, доступну та рідну людину. А хату Пашковської стали називати "Тарасовою".

З 1989-го року тут розмістив свою експозицію відділ Національного музею Тараса Шевченка "Хата на Пріорці". Невеличка експозиція передає атмосферу двох останніх поетових тижнів у Києві. Музей дихає усім, що хвилювало його в ті далекі серпневі дні. "Хата на Пріорці" стала культурним осередком подільського району міста. Захоплюючий для найменших, корисний для учнів, цікавий для дорослих, улюблений людьми похилого віку музей робить велику справу - дає можливість відвідувачам відчути Шевченкову надзвичайну особистість та поринути у світ його творчості.

У "Хаті на Пріорці" Шевченківськими днями, 9-го та 10-го березня і 22-го травня, завжди тепло вшановують Кобзаря. В день народження Тараса Шевченка у цих привітних стінах стає світліше від поезії, теплих слів, української пісні. 10-го березня, скорботного для України дня, в день смерті Великого Українця, тут правиться панахида та робиться поминальний обід. 

Щодня музей несе до людей неосяжний образ Тараса Шевченка, проводить популяризаційну та просвітницьку роботу.

Широкий екскурсійний спектр музею пропонує заглибитися в такі теми:
- Шевченко в Києві
- Шевченко на Пріорці
- Третя подорож на Україну
- Історія київських околиць Куренівки і Пріорки часів Тараса Шевченка
- Пішохідна екскурсія територією парку: від Тарасового дуба, якому вже 400 років, до дачі "Киньгрусть", що згадується у Шевченкових творах
- Екологічна екскурсія територією парку.

Екскурсії проводяться не лише українською, а й іноземними мовами.

Окрім того, наукові працівники проводять унікальні, спеціально розроблені екскурсії для відвідувачів з вадами зору.

У "Хаті на Пріорці" шанобливо ставляться до дитячої творчості, про що свідчать виставки дитячих малюнків на шевченківську тематику, виставки різдвяних та великодніх листівок, персональні виставки талановитих дітей, присвячені Кобзареві. Щороку музей проводить дитячий конкурс на краще читання поезій Тараса Шевченка.

Відвідання музею щоразу стає подією для дітей-сиріт, інвалідів, яких тут радо приймають та надають їм життєвої наснаги силою Шевченкового образу.

Цей небуденний шевченківський куточок часто збирає людей похилого віку на вечори "Шевченко в моєму житті".

Кожен, хто завітає до музею "Хата на Пріорці", обов'язково відкриє для себе нове у багатогранному образі Тараса Шевченка.

До перелiку