Новини

small_information_items_6425.jpg
Сім'я Григорія Шевченка була велика: крім Тараса, ще четверо дітей, та самих двоє, так столітній дід. Жили Шевченка в селі Кирилівці Звенигородського повіту Київської губернії.

Жили вони погано. Григорій Шевченко був кріпаком і працював на поміщика з ранку до ночі. Мати теж працювала не покладаючи рук на панських полях. Хлопці цілими днями залишалися одні, і малий Тарас ішов у степ і бродив там до темряви: співав пісні, збирав квіти, дивився на просторе українське небо і мріяв.

Але навіть ці маленькі радості скоро скінчилися, тому що у Тараса померла мати. Йому було тоді дев'ять років. Батько одружився на іншій. Мачуха не злюбила пасинка, та життя Тараса стала ще важче.

Батько любив Тараса і шкодував його. Він навіть віддав його на навчання до дьячку. У дячка жити було важко: Тараса били ні за що, ні про що, змушували робити всяку дебелий роботу, а всі вчення полягало в тому, що він без кінця повинен був зубрити граматику і молитви.

Тарас любив малювати. І хоча йому не дозволяли, він малював скрізь – на клаптиках паперу, на стінах, на дошках. Тарасу дуже хотілося вчитися малювати, і він втік в інше село до дьячку-маляра. Дячок взявся вчити Тараса, але жити у нього довелося недовго: хлопчикові виповнилося п'ятнадцять років, і жити в чужому селі без дозволу поміщика більше не належало.

Тараса взято у панський будинок – зробили малим кухарем, а потім козачком. Він повинен був цілий день сидіти, не рухаючись, в передній і чекати, поки пан його покличе. Тарасу дуже хотілося малювати. Йому вдалося дістати аркуш паперу і олівець, і одного разу, коли поміщик поїхав на бал, Тарас вийняв захований аркуш паперу і почав малювати. Він захопився і не помітив, як повернувся пан. Тараса сильно покарали – його висікли на стайні.

Через кілька місяців поміщик поїхав до Петербурга і взяв з собою Тараса. У Петербурзі Тарас працював у маляра-живописця, грубого і неосвіченого людини. Тарасові довелося дуже зле. Навчитися у маляра він нічого не міг. Він мріяв поступити в Академію мистецтв, а в Академію кріпаків не брали. В цей час Тарас Шевченко зустрівся з українським художником Сошенком, який вирішив у що б то не стало допомогти талановитому юнакові отримати свободу. Він познайомив Тараса з поетом Жуковським і художником Брюлловим. Ці чуйні та добрі люди ось як допомогли Шевченка: художник Брюллов намалював портрет Жуковського; цей портрет розіграли в лотереї, виручили за нього дві тисячі п'ятсот рублів і викупили Тараса з неволі. Тарас Григорович Шевченко став вільною людиною і поступив в Академію мистецтв.

Приблизно в цей же час Шевченко почав писати вірші. Вірші його були сумні. Поет не забував своєї батьківщини, свого замордованого народу і з незвичайною силою і задушевністю висловлював у своїх віршах народне горе і страждання.

У 1847 році Шевченка заарештували. При обшуку у нього знайшли революційні вірші. У цих віршах Шевченка з гнівом і ненавистю обрушується на царя і поміщиків. За ці вірші Шевченка засудили. Його визначили солдатом в Оренбурзький окремий корпус і заборонили писати і малювати. Так розпорядився цар Микола I.

Десять років провів Шевченка на засланні. Жив він в задушливій кімнаті. Навкруги була гола, випалений степ. Шевченка змушували марширувати по п'ять годин на день. Він був далеко від усіх своїх друзів, у нього часом не було ні олівця, ні паперу. Навіть листи він отримував рідко. Життя була важка, нестерпна, але Шевченко не падав духом. Йому не дозволяли писати вірші, але він писав їх і ховав у чобіт.

У 1857 році Шевченка звільнили.

Десять років заслання не змінили поета. Колишня ненависть до поміщиків і цареві закипіли в ньому все сильніше і сильніше. Він поїхав на Україну, відвідав своїх братів і сестер. Вони все ще залишалися кріпаками. Поет побував у різних селах; скрізь він бачив одне й те ж: народ жив у неволі, працював на поміщика, страждав і бідував. І в своїх віршах Шевченка з новою силою нападає на царя, на поміщиків. Він закликає до повстання і навіть до революції.

В кінці 1860 року Шевченко захворів, а в березні 1861 року помер.

Його поховали в Петербурзі. Тарас Григорович хотів, щоб його поховали на батьківщині – в Україні. У своєму вірші «Заповіт» він просив:

Як помру – поховайте

На вкраїні милій,

Посеред широкого степу

Вирийте могилу,

Щоб лежати мені на кургані,

Над рікою могутньої,

Щоб чути, як вирує

Старий Дніпро під кручею.

Друзі виконали волю поета. Вони перевезли тіло Шевченка на Україну, на берег Дніпра, біля міста Канева. Там Тарас Григорович незадовго до своєї смерті хотів було побудувати будиночок і провести в ньому останні роки свого життя.

9 березня 1939 року виповнилося 125 років з дня народження великого народного поета Тараса Григоровича Шевченка. Вірші його перекладають на всі мови народів нашого союзу. Його ювілей святкує весь радянський народ.

Нарис Е. Ольжиною

«Мурзилка» № 3 1939

murzilka.org

До перелiку