Листи Шевченка


С Новым годом поздравляю вас и весь завод ваш с механическими мастерскими, с паровым млином, с садом и со всем добром, сущим коло вас. А в особенности поздравляю с Новым годом Кондрата Михайловича, Федора Степановича и Настасью Михайловну. Нехай їм Бог шле довгий вік і добре здоров'я. Спасибі вам за ваше письмо, двічі спасибі вам за 1100 карбованців. Я получив їх од г. Ґротина 31 декабря уже минувшего года. Искренно благодарю вас. 15 або 20 генваря випуститься книга из типографии і в той же день пош гются экземпляры Савве Дмитриевичу Пурлевскому, а нецензурный экземпляр вам доставит брат Варфоломей. Ще ось що! Хто подає, то у того і просять. Примкніть во ім'я Божіє мого брата коло свого завода, хоч коло буряків; а він це діло дуже добре тямить. Йому так обрид отой нікчемний світлійший з своєю німотою, що він помандрував би на край світа, якби було можна і жінку з дітками у торбу покласти. Бо ім'я Божіє привітайте його коло себе! Чоловік він не дуже дурний і не дуже розумний, а дуже, дуже щирий. У вас в заводі єсть школа, а в його малі діти, то воно дуже до ладу б було. Во имя святого просвіщенія привітайте його. Свидетельствую глубочайшее почтение Татьяні Івановні і трижды цілую ваших діточок.

Искренний ваш Т. Шевченко (Трижды кланяюсь Алексею Ивановичу).

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 205). Вперше надруковано у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – С. 179 – 180. Відповідь на лист П. Ф. Симиренка від 11 грудня 1859 р. [Листи до Тараса Шевченка. – С. 140 – 141]. …поздравляю с Новым годом Кондрата Михайловича, Федора Степановича и Настасью Михайловну. – Йдеться про К. М. Яхненка, Ф. С. та Н. М. Симиренків. …двічі спасибі вам за 1100 карбованців. – Див. лист до П. Ф. Симиренка від 26 листопада 1859 р. та примітку до нього. Гротин – особа не відома. …в той же день пошлются экземпляры Савве Дмитриевичу Пурлевскому. – Повертаючись у вересні 1859 р. з України, Шевченко бачився в Москві з керуючим московської контори фірми братів Яхненків – Симиренка. На покриття позики, згідно з вказівкою П. Ф. Симиренка, С. Д. Пурлевському було надіслано 735 примірників «Кобзаря» [Киевская старина. – 1899. – № 2. – с. 173]. …нецензурный экземпляр вам доставит брат Варфоломей. – У друкарні П. О. Куліша на окремих аркушиках було надруковано рядки, вилучені цензурою в «Кобзарі» 1860 р., і вклеєно їх на місце купюр у кількох примірниках книги, які Шевченко дарував найближчим друзям [див.: Каминский Ф. Еще щепотка на могилу Т. Г. Шевченка // Киевская старина. – 1885. – № 3. – с. 519 – 530]. Примкніть во ім’я Божіє мого брата коло свого завода… – B. Г. Шевченко, який служив управителем маєтку князя П. П. Лопухіна в Корсуні, шукав собі іншої служби й просив Шевченка поклопотатися за нього. На заводі П. Ф. Симиренка він не працював. Татьяна Іванівна – Т. І. Симиренко. Алексей Иванович – О. І. Хропаль.

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 192 (текст), с. 484 – 485 (примітки).

До перелiку