Листи Шевченка


Дознайтесь, будьте ласкаві, чи буде дома завтра ввечері Варвара Яковлевна. Якщо буде, то і я до неї прибуду з І. С. Тургенєвим. І ви прибувайте, як матимете час. Оставайтеся здорові та не забудьте завтра вранці оповістить мене, искреннего вашого Т. Шевченка.

На звороті: Высокоблагородному Николаю Яковлевичу Макарову.

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 183). Дату в автографі Шевченком виправлено з «6» на «7 февраля». Вперше надруковано в газеті «Кавказ» (1899. – 26 червня). Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – с. 182. Варвара Яковлевна – В. Я. Карташевська. Тургенев Іван Сергійович (1818 – 1883) – російський письменник. Познайомився з Шевченком та В. Я. Карташевською в лютому 1859 р. за посередництвом Марка Вовчка. І ви прибувайте, як матимете час. – М. Я. Макаров регулярно брав участь у літературних зібраннях в домі В. Я. Карташевської, про що сповіщав у листах до Марка Вовчка від 3 листопада 1859 р.: «на вечерах моей сестры, кроме Тургенева, начал появляться в последнее время Писемский» [Листи до Марка Вовчка. – Т. 1. – С. 70, 81].

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 195 (текст), с. 489 (примітки).

До перелiку