Листи Шевченка


Посилаю тобі 10 моїх «Букварів» на показ, а с конторы транспортов ты получиш їх 1000 і, не розв'язувавши тюка, передай його, хто там у вас старший над воскресними школами? то йому і передай. А він нехай як знає спродасть, а грошики положить в касу воскресної школи. От що! Щоб тебе курка вбрикнула з твоєю кирпатенькою чорнобривкою. Тілько роздратував мене. Я весною заїду до тебе, та як не найдеш мені другу кирпу, то я тебе попомну. Дай один «Букварь» редактору «Губернских ведомостей» і попроси його, щоб він напечатав, що такий-то і такий «Букварь» продається по три копійки в пользу воскресных школ. Бувай здоровий, цілую твоїх діточок. Аж шкура болить – ніколи.

Щирий твій
Т. Шевченко

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 218). Вперше надруковано в журналі «Древняя и новая Россия» (1875. – № 6. – С. 196). Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – с. 204. Відповідь на лист Ф. Л. Ткаченка від 6 грудня 1860 р. [Листи до Тараса Шевченка. – с. 172 – 173]. Посилаю тобі 10 моїх «Букварів» на показ… – Див. примітку до листа до Д. С. Каменецького від 18 листопада 1860 р. Щоб тебе курка вбрикнула з твоєю кирпатенькою чорнобривкою. – Дочка полтавського чиновника Р. П. Витавського, яку Ф. Л. Ткаченко хотів посватати Шевченкові, виявилася вже зарученою, про що він сповістив Шевченка у згаданому листі. Дай один «Букварь» редактору «Губернских ведомостей»… – Редактором «Полтавских губернских ведомостей» у цей час був педагог і краєзнавець Бодянський Павло Ілліч (1809 – 1869). Шевченко був знайомий з його батьком, а можливо, й з ним самим.

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 216 (текст), с. 526 (примітки).

До перелiку