Листи Шевченка


А знаєш що, Федоте? Я чув, що ти вже на другій оженився. Накинь оком полтавку, кирпу чорнобривку, то на ту весну будеш у мене старшим боярином. Скажи мені, чи буде що з цього, чи ні. Якщо буде, то я на ту весну прибу[ду] в Полтаву і щиро поцілую тебе.

Дуже давній твій друг-товариш Тарас Шевченко Багатої мені не треба, аби була кирпатенька та чорнобрива. А мене ще лихо не взяло. Нехай тобі оцей добрий чоловік скаже. Адрес: В Академию художеств Т[арасу] Григорьевичу] Ш[евченку]. На звороті: Федоту Леонтьевичу Ткаченку.

Примiтки:

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 215). Вперше надруковано в журналі «Древняя и новая Россия» (1875. – № 6. – С. 195). Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів. – К., 1929. – Т. 3. – с. 188. Відповідь Ф. Л. Ткаченка від 16 серпня 1860 р. див.: Листи до Тараса Шевченка. – с. 156 – 157. Я чув, що ти вже на другій оженився. – Відповідаючи Шевченкові, Ф. Л. Ткаченко сповіщав у згаданому листі, що, овдовівши, він виховує шестеро дітей: «Ото тобі хтось дуже збрехав, що я на другій женився, ще Бог береже для сирот» [Листи до Тараса Шевченка. – С. 156]. Накинь оком полтавку, кирпу чорнобривку… – На це прохання Ф. Л. Ткаченко пропонував посватати за Шевченка дочку полтавського чиновника Р. П. Витавського, «доброго чоловіка», з яким Шевченко й передав цього листа [Там само. – С. 156].

М. М. Павлюк

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 201 (текст), с. 499 (примітки).

До перелiку